Ginekologia i poloznictwo

Kolposkop jest istotne urządzenie w sztuki ginekologa, a przed jego zakupem należy zrobić fachowy rekonesans. Przy dokonywaniu wyboru urządzenia optycznego tego typu, należy zwrócić uwagę na układ czynników, z których koszty bynajmniej nie są faktorem najważniejszym. Należy jednak mieć, iż zbyt niska cena kolposkopu może oznaczać niską jakość wykonania, co wyraża się negatywnie na grupie obrazu, niestabilności pantografu oraz braku oprogramowania idącego na rzetelną ocenę zgromadzonego materiału wizualnego.

Jakość obrazu powinna być newralgiczne kryterium, ponieważ przy zakupie kolposkopu to dzisiaj parametry układu optycznego dysponują najogromniejsze znaczenie. Warto zainteresować się miejscem pracy soczewek z danego rodzaju kolposkopu oraz przyjrzeć się, czy układ optyczny jest kilka sposobów przybliżania, a dodatkowo jako szeroki jest zakres ogniskowania, czyli ustawiania ostrości obrazu. Dokładność kolposkopu jest oraz bardzo ważnym aspektem, dlatego ramię pantografu musi zapewniać swobodny, ale i wyraźny krok w każdej stronie. Odpowiednio wyważone ramię pantografu i wykorzystanie dobrej klasy siłowników pneumatycznych to inne ważne cesze dobrego sprzętu.

Jeżeli należy o lampę kolposkopu, to tradycyjne żarówki broniły się już anachroniczne, lecz nadal istotna jest duża dużo światła także oferta jego regulacji. Nowoczesne diody w technologii LED są mniejsze wymagania energetyczne, co wydłuża żywotność lampy i wybiera niebezpieczeństwo nagrzania pola badania. Ostatnim ważnym aspektem przy nabywaniu kolposkopu jest natomiast ergonomia wyrobu, bowiem ze względu na specyfikę zawodu lekarza ginekologii, wszystkie funkcje omawianego urządzenia optycznego powinny stanowić stosowane jednorącz.